Колко моркови трябва да ядете на ден?
Един или два средни моркова на ден са изключително здравословни и могат да бъдат част от вашата диета. Повече може да попречи на вашето хранително разнообразие, а повече от 8-9 моркова на ден могат да ви претоварят с бета-каротин и да накарат кожата ви да стане оранжева (каротинемия).
Какви са ползите от морковите?
Морковите могат да предпазят от рак на белите дробове и левкемия, особено с антиоксидантите, които съдържа. Бета-каротинът, един от тези антиоксиданти, е много важен за здравето на очите. Предпазва от сърдечни заболявания, укрепва имунитета, подпомага храносмилателната система и може да предотврати запек.
Има ли вреда за моркова?
Прашецът от моркови може да причини алергична реакция при някои хора. Консумирането на твърде много (повече от 10 на ден) причинява каротинемия, която представлява жълтеникаво оцветяване на кожата. Може бързо да повиши кръвната захар, така че диабетиците трябва да го консумират внимателно. Сокът от моркови може да промени вкуса на майчиното мляко.
Прочети Още: Какви са ползите от морковите? За какво е полезен сокът от моркови?
Колко витамин А има в 100 грама моркови?
Количеството витамин А, съдържащо се в морковите, може да се различава в зависимост от вида. Въпреки това, 100 грама (сурови) от вида морков, който консумираме, често съдържат 16 706 IU витамин А. Това покрива 28% от дневната ни нужда от витамин А.
Лилав морков или оранжев морков?
За разлика от портокалите, лилавите моркови съдържат мощни антиоксиданти, наречени антоцианини, които им придават този цвят. Антоцианините имат антидиабетно, противораково, противовъзпалително, антимикробно действие и действие срещу затлъстяване. Те могат също да помогнат за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания.
Здравословни рецепти с моркови
таратор от моркови
материали:
- 3 средни моркова
- ½ чаша обикновено кисело мляко – ½ чаша цедено кисело мляко
- 2 скилидки чесън (счукани или настъргани)
- 4-5 орехови ядки (леко натрошени)
- Зехтин
- Сол, прах или люспи от червен пипер
Изработка:
1. Обелете моркова и го настържете.
2. Сложете малко зехтин в тигана и запържете добавените моркови на среден огън, докато омекнат. След това го сложете в купа и го оставете да изстине.
3. След като морковите изстинат, добавете киселото мляко, чесъна, зехтина, ореховите ядки и солта в купата и разбъркайте добре.
4. Ако желаете, можете да украсите сместа с лют червен пипер или магданоз, след като пренесете сместа в чинията за сервиране.
Таратор калории
Топчета от моркови
Материали
- 3 средни моркова
- 1 чаша овесени ядки
- 1 чаша слънчогледови семки
- ½ чаша фурми без костилка
- 1 супена лъжица кокосово масло или зехтин
- 1 чаена лъжичка канела
- ½ чаена лъжичка джинджифил на прах
- Настърган сух кокос (за намиране на топчетата)
Изработка:
След като нарежете морковите на 2-3 части, ги хвърлете в блендера и нарежете на ситно.
След това добавете всички съставки с изключение на кокосовото ренде в блендера и ги разбъркайте. Продължете процеса, докато сместа достигне желаната консистенция, където можете да правите топчета.
Вземете парчета от сместа с помощта на супена лъжица и ги оформете с ръце на топчета. Може да е малко лепкаво, но ще лепне по-малко при потапяне в кокосови ренде.
Приберете топчетата в хладилник и ги оставете да изстинат за 2-3 часа. Добър апетит.
Вреди от моркови
- Твърде много бета-каротин може да накара кожата да стане оранжево-жълта (каротенемия). Няма сериозен риск и е временно. Въпреки това, в екстремни случаи, той може да попречи на витамин А да си върши работата. Това може да доведе до проблеми с очите, костите, кожата или имунната система.
- Суровите моркови могат да причинят орална алергия, проявяваща се със сърбеж в устата, при някои хора.
Варената форма увеличава ли захарта?
Ефектите на храните върху нивата на кръвната захар се измерват чрез техния гликемичен индекс. Храните с нисък гликемичен индекс (GI) повишават кръвната захар по-бавно. ГИ се мащабира от 1 до 100. ( 9 )
- Нисък ГИ (гликемичен индекс): 1-55
- Среден ГИ: 56-69
- Висок GI: 70-100
Гликемичният индекс на суровите моркови е 16. Обикновено, когато готвите зеленчуци, ГИ се повишава. Например, варен морков има ГИ 32-49. Въпреки това, той все още е в групата на храните с нисък гликемичен индекс.